Prawdziwi faceci umieją tańczyć
Żal mi kobiet, które nie miały nigdy okazji tańczyć z prawdziwym mężczyzną-tancerzem.
Bo czymże jest ciało ludzkie w tańcu? Jak nie kwintesencją harmonii i piękna. Wynikiem ciężkiej pracy, poświęcenia i przełamywania barier.
Ale jest też inna strona mężczyzny w tańcu – to co ofiarowuje on partnerce … coś czego pani amerykańska prowadząca #goodmorningamerica @lara.spencer pewnie nigdy nie doświadczyła dlatego tak łatwo jej przyszło wyśmiewanie się z księcia George’a (przyszłego króla Anglii) uczącego się tańca klasycznego. Bardzo mi jej żal.
Już w pierwszym momencie, gdy mężczyzna (tancerz) obejmuje swoją partnerkę ta może lub powinna poczuć z kim ma do czynienia. Pewność objęcia, potem pewność prowadzenia, daje poczucie bezpieczeństwa, umożliwia swobodę w tańcu (wiem, że nie musze skupiać się na innych aspektach tańca), powoduje, że moje ruchy stają się bardziej swobodne, elastyczne, wolne …
Och tańczyć z tancerzem … czuć te silne ramiona i te minimalne ruchy całego ciała, kierujące Tobą … nawet kroków nie trzeba znać ani układu, nawet nie koniecznie słuchać muzyki … tylko dać się ponieść. Kto pamięta Al Pacino w „Zapachu kobiety”? Która z nas nie chciałaby się znaleźć na miejscu bohaterki? https://www.youtube.com/watch?v=D2y3UOZ5MM4
Gdy ogląda się czasem filmiki z różnych tańców ma się wrażenie, że tancerze godzinami spędzają czas na synchronizacji swoich ruchów, ale tak naprawdę to mężczyzna nadaje rytm i kieruje w tańcu. To jego rolą jest panowanie nad sytuacją, tworzenie choreografii, budowanie przestrzeni i przede wszystkim więź z partnerką. Jej zaufanie i wiara w umiejętności partnera powoduje, że unosi się w tańcu, że lekko i swobodnie wykonuje każde ewolucje, że całość wygląda harmonijnie i spójnie.
Trenuję z moim partnerem zaledwie od kilku miesięcy, jest mi trudno jako silnej kobiecie i indywidualistce oddać prowadzenie mężczyźnie, ale im bardziej ufam, im więcej odpuszczam tym bardziej nasz taniec faktycznie wygląda na taniec. Gdy tylko doświadczam momentów, kiedy to nie ja panuję nad sytuacją a on (też się tego dopiero uczy) to odczuwam taką swobodę ruchu, że całe moje ciało tańczy.
Ale wracając do zarzutów, iż mężczyzna tancerz jest nie męski …
Och jest jak najbardziej męski – to ciało poddane wielogodzinnym treningom jest twarde i umięśnione (nie naszprycowane odżywkami na siłowni), jest giętkie i niezwykle ekspresyjne. Moja przyjaciółka kiedyś zwróciła uwagę na jakimś turnieju na brzuchy tancerzy tańca towarzyskiego – tak, tak, mimo że ukryte pod strojem są widoczne tak płaskie i twarde niczym deski – w porównaniu do brzuszków dzisiejszej młodzieży wykarmionej w fast food – hmm co jest bardziej męskie?
A nogi tancerzy baletowych wyśmiewanych rajstopach? Istota męskości – siła i sprężystość. Patrząc na nich ma się wrażenie, że pokonują grawitację ot tak, jak pstryknięcie palcami a tylko ci którzy cokolwiek wiedzą o tańcu mają świadomość, że jest to wynik ogromnej pracy i to od wielu lat. Mężczyzna umiejący pokonać grawitację jest nie męski? Pokona każde zagrożenie a cóż bardziej nas kobiety w mężczyznach nie pociąga jak poczucie bezpieczeństwa jakie może nam zapewnić?
Tak więc drogie panie … panowie … taniec jako wymiar męskości jak najbardziej tak. Uczcie swoich synów tańca jeśli chcecie aby jak dorosną stali się prawdziwymi mężczyznami – przystojnymi, wyprostowanymi, giętkimi … takimi za którymi kobieta pójdzie na parkiet życia bez wahania, któremu zaufa, któremu powierzy swoje życie i swoich dzieci. Bo taniec to nie tylko ruch, to nie tylko kroki, taniec to dyscyplina, nauka wartości, to zaufanie, to pokonywanie słabości, to panowanie nad sobą i emocjami. Tego wszystkiego uczy się na zajęciach baletu mały książe George – następca tronu – jego rodzice doskonale wiedzą dlaczego. A my?
I na koniec – spójrzcie na to zdjecie tego wpisu – kobieta tak swobodnie układa się w dłoniach, w pełni ufa mężczyźnie, którego silne ręce utrzymują ją w dość niewygodnej pozycji – która nie chciałaby tak?